
Nieruchomości u prawnika, czyli jakie dokumenty i sprawy będzie trzeba załatwić przy zakupie mieszkania.
Z zakupem mieszkania wiąże się wiele formalności, które trzeba dopełnić w trakcie i po dokonaniu transakcji. W wielu formalnościach pomoże CI notariusz. Warto jednak także samodzielnie wiedzieć, na czym takie formalności polegają i na co się przygotować.
Ilość dokumentów i spraw będzie różniła się w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego.
Najpierw jednak musisz zdecydować się na rodzaj finansowania. Jeśli płacisz za mieszkanie gotówką, masz mniej spraw do załatwienia. Jeśli jednak chcesz starać się o kredyt, droga będzie odrobinę dłuższa.
Jak załatwić kredyt na mieszkanie?
Jeśli nie kupujesz mieszkania za gotówkę, będziesz musiał postarać się o kredyt hipoteczny.
Przed znalezieniem mieszkania i zaciągnięciem kredytu warto zorientować się, jaką masz zdolność kredytową. Możesz skorzystać z kalkulatorów często dostępnych na stronach internetowych, wybrać się do banku lub poprosić o pomoc doradcę kredytowego.
Aby obliczyć swoją zdolność, musisz znać całkowity miesięczny dochód netto wszystkich mieszkańców, koszty życia (czynsz, rachunki, jedzenie) inne spłacane raty i oczywiście ilość osób w gospodarstwie domowym.
Kiedy już przystąpisz do załatwiania kredytu, potrzebne ci będą:
- wkład własny (w zależności od banku — zazwyczaj około 10-20%),
- dokumenty osobiste (wniosek, kopie 2 dokumentów tożsamości),
- dokumenty potwierdzające zarobki i wydatki (deklaracja pit-37, zaświadczenie o zarobkach, wyciąg z banku, zaświadczenia i umowy o kredytowe oraz saldo zadłużenia),
- dokumenty mieszkaniowe (umowa przedwstępna i potwierdzenie wkładu własnego)
Dokumenty przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego
Po wybraniu idealnego lokum dla siebie podpisujesz dokumenty związane z kupnem. W tym kroku pomaga notariusz. Jego obecność przy podpisaniu aktu notarialnego jest niezbędna, żeby transakcja była pełnoprawna.
Przed Zakupem
- Poprosić sprzedającego o wstępne przedstawienie dokumentów potwierdzających stan prawny mieszkania (wypis z księgi, zaświadczenie o samodzielności lokali).
- Umowa przedwstępna, która potrzebna będzie do uzyskania kredytu, chyba że kupujesz mieszkanie za gotówkę, wówczas można pominąć ten punkt.
- Wpłata zaliczki i potwierdzenie.
Zakup — spotkanie u notariusza
- Notariusz przygotowuje akt notarialny na podstawie i po dokładnym zweryfikowaniu dokumentów od sprzedającego. Pozwól, że tutaj pominiemy szczegóły, ponieważ w zależności od rodzaju lokalu (dom, mieszkanie, spółdzielcze itp.) będą potrzebne różne dokumenty. O dokumenty na tym etapie dba sprzedający, który zostanie poinstruowany przez notariusza.
- Na spotkaniu u notariusza podpiszecie akt notarialny. W tym momencie stajesz się nowym właścicielem nieruchomości.
- Notariusz zgłasza podpisanie aktu notarialnego do sądu. Sąd wprowadza zmiany w księdze wieczystej. Zmiany te dokonywane są według kolejki, więc zdarza się, że może to potrwać nawet pół roku.
To jednak nie koniec. Bardzo ważne, aby nie zapominać o podatkach i konieczności zgłoszenia zakupu w Urzędzie.
Sprawy po zakupie:
- Kredytobiorca musi pamiętać o:
- złożeniu wniosku w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego o ustanowienie hipoteki na rzecz banku (za pośrednictwem notariusza lub samodzielnie)
- Dostarczenie aktu notarialnego oraz odpisu księgi wieczystej z wypisaną na rzecz banku hipoteką lub zaświadczeniem o złożeniu takiego wniosku.
Pamiętaj, aby zadbać o wpis z ustanowieniem hipoteki jak najszybciej, ponieważ może to pomóc ci uniknąć dodatkowych opłat kredytowych (ubezpieczenia pomostowego).
- Zgłoszenie kupna mieszkania do Urzędu Skarbowego i opłacenie podatku od czynności cywilno prawnej. Zazwyczaj zgłasza to notariusz po pobraniu potrzebnej kwoty od kupującego lub sprzedającego (ustalone między wami), ale warto o tym wiedzieć, aby nie pominąć tego kroku, gdyby jednak usługa nie była w ofercie notariusza.
- Zawiadomienie o nabyciu nieruchomości w Urzędzie Miasta i Gminy (14 dni)
- Zameldowanie w Biurze Meldunkowym.
- Sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego (np. stan mieszkania, liczby na licznikach mediów do zapłaty).
- Udanie się do dostawców mediów z prośbą o cesję mediów na nowego właściciela.
- Zawiadomienie wspólnoty mieszkaniowej o zmianie właściciela.
- Ewentualne ubezpieczenie lokalu.
Dokumenty przy zakupie mieszkania od dewelopera
Spora część dokumentów i spraw będzie się pokrywała, jednak jest kilka różnic.
Podczas pierwszego spotkania warto sprawdzić dewelopera i inwestycję (doświadczenie i statut prawny dewelopera, planowany teren zakończenia inwestycji, zgody na budowę, sposób finansowania i inne).
Wówczas tak jak w powyżej następuje podpisanie umowy przedwstępnej i wpłata zadatku i dopełnienie formalności w banku.
Jako że w przypadku mieszkań deweloperskich zazwyczaj czekamy jeszcze na ich ukończenie, przed umową ostateczną dochodzi jeszcze umowa deweloperska.
Po ukończeniu mieszkania następuje odbiór techniczny mieszkania. Razem z deweloperem podpiszesz protokół odbioru technicznego (w mieszkaniu z rynku wtórnego był to protokół zdawczo — odbiorczy) oraz umowę ostateczną.
Dalej zawiadomienie o nabyciu nieruchomości, zameldowanie i ubezpieczenie, jak opisane to było wyżej. Zakupu mieszkania od dewelopera może wiązać się także z opłatą podatku VAT. Do tego zamiast cesji, trzeba podpisać nowe umowy z dostawcami mediów a szczególnie prądu.
Jest wiele aspektów, których trzeba dopilnować podczas zakupu mieszkania. Od decyzji o poszukiwaniu mieszkania do zamieszkania jest długa droga. To jeden z licznych powodów, dla których warto podjąć współpracę z pośrednikiem nieruchomości. Pośrednik co prawda nie załatwi spraw za ciebie, ale nakieruje cię i podpowie, w którym momencie należy załatwić jakąś sprawę.